Zkušenosti a rady


Kolikrát jste si už řekli, že něco chcete změnit, ale "ještě není ten správný čas"? Kolikrát jste doufali, že se něco stane samo, že se okolnosti zlepší, že štěstí přijde bez úsilí? Jenže ono nepřijde, pokud se nic nezmění.

Každá změna v životě nás může vykolejit, ale existují způsoby, jak ji zvládnout. Z vlastní zkušenosti víme, že klíčem je pozorování a trpělivost. Nejdřív se rozhlédněte kolem sebe a vnímejte, jak věci fungují. Všimněte si malých detailů - jak spolu lidé mluví, jaká používají gesta, o čem se baví. Pak hledejte drobné příležitosti k zapojení. Může to...

Dnešní mladí lidé mají paradoxně těžší cestu k trvalému vztahu než kdykoliv předtím. Sociální sítě vytvářejí iluzi nekonečných možností, ale skutečné spojení je vzácnější. Většina z nás zná ten pocit - neustálé swipování na seznamkách, ale opravdové jiskření nepřichází.

Sedíte v práci a místo obvyklého seznamu úkolů zíráte do prázdna. Kolegové kolem vás řeší další 'super důležitý' projekt, ale vám to připadá jako špatná divadelní hra. Znáte ten pocit?

Známe to z vlastní zkušenosti. Ten plíživý pocit, kdy vás každé ráno bolí už jen pomyšlení na práci. Kdy se z dříve milované činnosti stává noční můra. Mnozí z nás si tím prošli, někteří i opakovaně.

V dnešní době se stále častěji setkáváme s termínem bossing - systematickou šikanou ze strany nadřízeného. Není to jen přísný šéf nebo vysoké pracovní nároky. Jde o promyšlený psychický nátlak, který má jediný cíl: zbavit se nepohodlného zaměstnance.

Když se ohlédneme za výchovou našich rodičů, často vidíme momenty, které nás poznamenaly. Fyzické tresty, křik nebo citové vydírání - to byly běžné výchovné metody v době, kdy psychologie dítěte byla pro většinu rodičů španělskou vesnicí. Neměli internet plný odborných článků, podcasty o rodičovství ani přístup k terapeutům. Když si s námi nevěděli...